GERİ

Dişsan Kaplin Çözümleri

Dişsan Kaplin Çözümleri

Güç Aktarım Dergisi'n de yayınlanan Dişsan kaplin ve kilit çözümleri yazısının tamamı için tıklayınız.

Redüktör imalatında Türkiye’nin öncü firmalarından biri olan Dişsan, hidrolik kaplin, elastik kaplin, dişli kaplin, tek yönlü kaplin gibi ara bağlantı ürünleri üretimiyle güç aktarım sistemlerinde müşterilerine komple çözümler sunmaktadır.

Kaplinler, güç aktarım sistemlerinin önemli elemanlarıdır.  Kaplinler, motor ile redüktör veya redüktörle iş makinası arasında bağlama elemanı olarak kullanılmaktadır. Bağladıkları makinalar arasındaki şaftların küçük değerlerdeki eksenel, radyal ve açısal kaçıklıklarını giderirler.

Hidrolik kaplinler

Motorla redüktör arasında kullanılmaktadır. Yük altında kalkış yapması gereken işletmelerde elektrik motorunun zorlanmadan yol almasına ve çalışma devrine yükselmesine yardımcı olur. Özellikle sık duruş kalkış yapan işletmelerde darbesiz ivmelenme sağlayarak kırılmaları önler, işletmenin ömrünü uzatır. Hidrolik kavrama titreşimleri kendi bünyesinde söndürür ve işletmenin sessiz çalışmasını sağlar.

Dişsan DHK model hidrolik kavramalar, elastik kavramalı ve v-kayışı kasnaklı olmak üzere iki tipte üretilmektedir. Kavrama gövdesi alaşımlı alüminyum dökümden; pervane göbeği ve elastik kavrama gövdesi C45 imalat çeliğinden imal edilmektedir. 1500 devirde 200 kw’a kadar üretim yapılmaktadır.

Elastik kaplinler

Elastik Kavramalar motorla redüktör veya redüktörler iş makinası arasında kullanılan bağlantı elemanlarıdır.

Elastik kavramalar iki mil arasında belli orandaki açısal sapmaları tolere ederek tahrik sistemi elemanlarını korur. Kavramanın elastik takozları titreşimleri kendi bünyesi içinde söndürerek kırılmaları önler ve işletmenin sessiz çalışmasını sağlar.

Dişsan DYHK model elastik kavramalar, C45 imalat çeliğinden bütün yüzeyleri işlenmiş olarak imal edilmektedir. Elastik takoz malzemesi olarak, sürtünmeye ve darbelere çok dayanıklı bir malzeme olan poliüretan elastomeri (Vulkollan) kullanılmaktadır. DYHK model elastik kavramalar 500 – 105.000 Nm arasındaki momentler için çeşitli boylarda üretilmektedir. 

Dişli kaplinler

DDK dişli kaplinler, özellikle zor çalışma koşullarına uygun olarak üretilmektedir. Küçük hacimde yüksek moment taşımak gerektiği zaman tercih edilmektedir. 320.000 N.m ‘ye kadar momentler için üretilmektedir. 

Tek yönlü kaplinler

DTYK model tek yönlü kaplinler, dönüş hareketini ve torku sadece tek yönlü olarak iletirler. 

Kilitler

DGK model geri dönüş önleme kilitleri, tahrik edilen milin istenilen yönün tersine dönmesini engellemektedir. 480 – 9600 Nm arasındaki momentler için çeşitli boylarda üretilmektedir.

Ürünlerimizin teknik çizim dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz
TEKNİK ÇİZİM